Jakich kosmetyków używać, mając wrażliwą skórę twarzy?

Jakich kosmetyków używać, mając wrażliwą skórę twarzy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz cerę wrażliwą i nie wiesz jakich kosmetyków do pielęgnacji twarzy możesz używać? Stosowałeś różne produkty, ale kończyło się to podrażnieniami lub uczuleniami? Masz dosyć zaczerwienionej skóry twarzy, swędzenia, łuszczenia się oraz innych „skutków ubocznych” stosowania środków do pielęgnacji i boisz się, że testowanie kolejnych produktów kosmetycznych może skończyć się tak samo? Jeśli wrażliwa skóra twarzy to Twoja bolączka, to koniecznie przeczytaj artykuł, jaki dla Ciebie przygotowaliśmy. Znajdziesz w nim odpowiedź na zasadnicze pytanie dotyczące pielęgnacji cery wrażliwej – jakich kosmetyków używać, a czego unikać?

Kosmetyki do zadań specjalnych

Odpowiednio dobrane kosmetyki stanowią postawę właściwej pielęgnacji skóry wrażliwej, ponieważ jest ona bardziej wymagająca niż normalna. W aptekach można znaleźć specjalne linie produktów dedykowanych dla osób borykających się z problemem skóry wrażliwej, atopowej oraz nadreaktywnej. Preparaty apteczne przygotowane w liniach produkcyjnych ze specjalną dedykacją „dla wymagających” powinny mieć bardziej naturalny skład w porównaniu do tradycyjnych kosmetyków i nie powinny zawierać w sobie takich elementów i składników, które najczęściej powodują uczulenia.

Ważny jest skład

Mężczyźni z wrażliwą skórą twarzy powinni wybierać produkty kosmetyczne do pielęgnacji o możliwie najkrótszych i najprostszych składach. Generalnie w przypadku cery wrażliwej bardzo dobrze sprawdzi się zasada: „im mniej składników, tym lepiej”. Jest tak dlatego, że przy krótszym składzie czynników aktywnych mamy mniejsze ryzyko, że któryś z jego elementów Cię uczuli. Mając wrażliwą skórę twarzy staraj się też o możliwie jak najbardziej naturalny skład kosmetyków. Nie wiesz które składniki są dobre, a które mogą działać niekorzystnie albo uczulać? W Internecie możesz sprawdzić poszczególne elementy składu kosmetyku i poczytać na temat ich działania oraz tego czy są bezpieczne.

Pielęgnacja zaczyna się od oczyszczania

Najważniejszym punktem w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odpowiednie oczyszczanie. Podstawowym kosmetykiem do oczyszczania cery może być żel do twarzy, który oprócz mycia będzie miał funkcję delikatnego złuszczania naskórka. Zwykłe mydło w przypadku cery wrażliwej może się nie sprawdzić, ponieważ często wysusza skórę. Kolejnym krokiem we właściwej pielęgnacji będzie użycie tonika, którego zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Szukając kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej oprócz składu zwróć także uwagę na opakowanie. Ważne jest, aby kosmetyk był dobrze chroniony przed namnażaniem się bakterii. Najlepszym opakowaniem będzie dozownik, z którego po naciśnięciu wypływa jednorazowa „porcja” np. żelu do mycia twarzy. Gorzej sprawdzą się tu opakowania w formie tubki.

A co po oczyszczaniu?

Mężczyźni z wrażliwą cerą skóry powinni używać kremów z filtrami UV i kremów nawilżających – najlepiej bez parabenów i środków zapachowych, które mogłyby podrażnić skórę. Kosmetyki męskie nie kończą się na piance i kremie po goleniu. W aptekach dostępne są specjalne kremy nawilżające, kojące i łagodzące dla mężczyzn. Warto postawić na hipoalergiczne i bezzapachowe, by uniknąć podrażnień. Używaj też kosmetyków do golenia – substancje zmiękczające zawarte w kremach mogą zmiękczyć włoski – dzięki nim możesz uniknąć zacięć przy goleniu. Woda po goleniu nie powinna zawierać alkoholu. Jeśli problem cery wrażliwej Cię dotyczy – zadbaj o to, by wybrać produkt dostosowany do potrzeb Twojej cery. Dobra alternatywa dla wody po goleniu to balsam, ale przed zakupem warto spojrzeć na skład i zastanowić się czy jest odpowiedni.

Czego unikać przy skórze wrażliwej?

Wrażliwa skóra źle znosi kosmetyki, które wytwarzają dużo piany i takie, które mają w składzie parabeny, środki zapachowe lub alkohol. Jeśli masz wrażliwą skórę twarzy, unikaj też sztucznych barwników w składzie oraz takich kosmetyków, które mocno ingerują i działają silnie – np. mocne peelingi. Jak widzisz, wrażliwa skóra twarzy może stanowić problem, ale przy odpowiedniej pielęgnacji nie musi być to mocno uciążliwe. Wystarczy zapamiętać kilka zasad, dokładnie dobierać produkty do pielęgnacji i nie eksperymentować z kosmetykami o nieodpowiednim składzie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*