Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii to dopiero pierwszy etap przygotowań. Kolejnym krokiem jest wybór właściwego specjalisty. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Prowadzenie psychoterapii wymaga specjalistycznego wykształcenia, dlatego podczas wyboru specjalisty warto sprawdzić jego kompetencje. Psychoterapeuci zdobywają kwalifikacje zazwyczaj w specjalnych ośrodkach szkoleniowych. Warto zapytać o ich doświadczenie w pracy z klientami zmagającymi się z podobnymi problemami. Może się okazać, że psychoterapeuta odbywał praktyki w jednym ze szpitali psychiatrycznych lub ośrodku pomocy osobom z zaburzeniami. O kompetencjach psychoterapeuty świadczy też jego dorobek naukowy. Ci, którzy regularnie publikują swoje prace naukowe, biorą udział w konferencjach naukowych i czynnie biorą udział w życiu środowiska specjalizującego się w psychoterapii, są lepiej przygotowani do pracy, mają szeroką wiedzę i korzystają z najnowszych badań dotyczących konkretnych zaburzeń.
Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze psychoterapeuty jest zapoznanie się z nurtem, w którego ramach prowadzi terapię. Najpopularniejsze z nich to psychoterapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, systemowa oraz humanistyczna. Każde z tych podejść charakteryzuje się innymi sposobami oceny objawów, szukania rozwiązań i skutecznych metod leczenia oraz konkretnym rezultatem. Przed wyborem psychoterapeuty warto dokładnie poznać najważniejsze założenia poszczególnych nurtów, wybrać, który odpowiada naszym potrzebom i odczuciom najbardziej, a następnie znaleźć specjalistę, który reprezentuje wybraną technikę. Jeśli nie jesteśmy pewni, która metoda będzie najbardziej odpowiadać zdiagnozowanym zaburzeniom, można wybrać psychoterapeutę pracującego w kilku nurtach. Być może po pierwszym spotkaniu uda się wspólnie wypracować metodę, która będzie satysfakcjonująca.
Przy wyborze psychoterapeuty należy również zwrócić uwagę na kilka podstawowych szczegółów technicznych. Warto zapoznać się z cennikiem wybranego specjalisty. Dokładnie sprawdzić, w jaki sposób można się z nim skontaktować. Część specjalistów wciąż prowadzi psychoterapię zdalnie, co dla wielu klientów może być bardzo atrakcyjne. Kluczowa może się okazać dostępność. Oblegani psychoterapeuci mogą nie mieć terminów na regularne spotkanie, które są niezbędne w terapii. Ustalenie podstawowych warunków współpracy może znacznie wpłynąć na komfort i poczucie bezpieczeństwa klienta. Wszystkie kwestie, na które nie znajdziemy odpowiedzi przed pierwszym spotkaniem, warto poruszyć podczas wizyty. Być może niektóre sprawy są dla specjalisty oczywiste, ale niekoniecznie muszą być znane klientowi. Otwarta rozmowa jest kluczem do wypracowania nici porozumienia.
Zdj. główne: Christina @ wocintechchat.com/unsplash.com